Bu sene ikincisini düzenlediğimiz II. Abdülhamid’i anma programımız bu yıl da güzel anlara vesile oldu.

Genç neslin bilinçlenmesi ve kültürel miraslarımızın geleceğe taşınmasını kendine misyon bilmiş Burhan-der “aydınlık bir gelecek ancak ibret alınmış bir geçmişin ışık tutması ile mümkündür” diyerek Abdülhamid’in torunları olarak onu tanımak ve tanıtmak adına tekrarlanan programımız şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Derneğimiz bünyesindeki hafızlık kurslarımızda yetişmiş Hafız  Enes Tokgöz’ün Kuran tilaveti ardından dernek başkanımız Sayın Salih Güzel Bey’in açılış konuşması ile devam etmiştir.

Dernek başkanımız konuşmasında II. Abdülhamid’in ahlaki kişiliğini ön plana çıkararak programda bulunan gençlerimize Ecdadımızın güzelliklerini örnek göstermiştir.

Programa derneğimiz Onursal Başkanı Hüseyin Enes YEŞİL üstadımız ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu vatandaşlarımız katıldı.

Programın ilerleyen dakikalarında Şehzadeler Belediyesi Mehteran Takımı marşları ile salondaki katılımcıları coşturdu. Programımıza Manisa’da destek veren Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Ömer Faruk Çelik ve ayrıca teşekkür ederiz.

Mehter Takımı ardından konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL ikinci kez burada olmaktan çok memnun olduğunu ve dernek olarak bu tarz faaliyetlerimiz için tebrik ederek başladığı konuşmasında “II.Abdülhamid diye düşününce hayallerin aslında ne kadar geniş olduğunu da görüyoruz aynı zamanda asla insanın ümitsizliğe düşmeyeceğini hayallerin her zaman geniş olacağını her zaman her şeye kavuşulabileceğini de gösteren bir Hakan’dı; zira tahta çıktığı zaman Osmanlı Devleti iflasını ilan etmişti. İnanın böyle bir devletin başına sen geç dense hepimizin idareden kaçacağı bir devlet vardı ortada maalesef. Işte böyle bir devletin başına geldi Abdülhamit Han. O öyle bir padişah ki yaşarken anlaşılmamış vefatından sonra hala anladık diyenler tarafından bile tam anlamıyla anlaşılmamıştır.

Yaşarken ona karşı çıkmış olanlardan biri olan Rıza Tevfik Abdülhamid’in vefatından sonra şu dizeler ile pişmanlığını dile getirmiştir

” Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han?
Feryâdım varır mı bârigâhına?
Ölüm uykusundan bir lâhza uyan,
Şu nankör milletin bak günahına.

Târihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek, ey koca Sultan;
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyâsî Padişâhına.

“Pâdişah hem zâlim, hem deli” dedik,
İhtilâle kıyam etmeli dedik;
Şeytan ne dediyse, biz “beli” dedik;
Çalıştık fitnenin intibahına.

Dîvâne sen değil, meğer bizmişiz,
Bir çürük ipliğe hülyâ dizmişiz.
Sade deli değil, edepsizmişiz.
Tükürdük atalar kıblegâhına.” diyerek sözlerini noktalamıştır.

Konuşmasını memnuniyetlerini tekrar ederek bitiren Ahmet Şimşirgil Hocamıza Derneğimiz Onursal Başkanı Hüseyin Enes YEŞİL tarafından Derneğimiz adına plaket ve çiçek takdim etti. Kendisine katılımından dolayı çok teşekkür etti.

Plaket takdimi  ardından Dernek bünyemizde hafızlığını tamamlamış Emrah Keskin tarafından  kursumuzda okunmuş olan Hatmi Şerif, yasin-i şerif ve çesitli sureleri Başta Abdulhamid Han olmak üzere 15 Temmuz şehitlerimize, Çanakkale şehitlerimize ve vatanı uğruna canını vermiş tüm şehit ve yakınlarına, Devlet büyüklerimizinde ruhlarına bağışlama duası ile  programımız son buldu.

Programın ardından Ahmet Şimşirgil Hocamız Aksaray Kuran Kursu hafızlarımız ve kız öğrencilerimizle hatıra fotoğrafı çekildi.

Albüm İçin :

Burhan-Der paylaştı: 10 Şubat 2019 Pazar