15 Temmuz Şehitimiz Tolga Ecebalın ev Ziyaretimiz

Burhan Eğitim ve Dayanışma Derneği’nce (BURHANDER) ”15 Temmuz’u unutma ve unutturma” etkinliği çerçevesinde İzmir’den İstanbul’a getirdiğimiz 45 kız öğrencimizi, 15 Temmuz şehitlerinin Edirnekapı’daki bulunan mezarlarını ve şehit Tolga Ecebalın’ın Balat’ta babası Tarkan Ecebalın tarafından müzeye dönüştürülen evini ziyaret ettik.

Burhan Eğitim kültür ve Dayanışma Derneği olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi  ve İBB Halkla İlişkiler Başkanlığı’nın misafir perverliğinde düzenlenen ”15 Temmuz’u unutma ve unutturma” düşünce çerçevesinde bünyemizde bulunan 45 kız öğrencimizi, İzmir’den İstanbul’a götürerek 15 Temmuz şehitlerinin bulundugu Edirnekapı’daki mezarlarını ve şehit Tolga Ecebalın’ın Balat’ta müzeye dönüştürülen evini ziyaret ettik. Şehidimizin Babası Tarkan Ecebalın bey, müzeye dönüştürdüğü evi öğrencilerimize gezdirerek, oğluyla ilgili hatıralarını aktardı.

Öğrencilerimiz Şehit Evinde 

Öğrencilerimiz, 15 Temmuz’da, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde şehit olan Tolga Ecebalın’ın Balat’ta müzeye dönüştürülen evini ziyaret ettiler.
Şehit babası Tarkan Ecebalın, oğlu için müzeye dönüştürdüğü evi öğrencilere gezdirerek, oğluyla ilgili hatıralarını ve anılarını anlattı.
Şehit babası Tarkan Ecebalın ; Oğlu için Müzeye dönüştürdüğü evi ziyaret edenlerin şehit çocukları ve anneleri için bu vatana sahip çıkmaları gerektiğini ve 15 Temmuz’da oğlunun şehit olma anını ve yaşadıklarını Öğrencilerimize gözleri dolarak anlattı :
“Oğlum işten çıktıktan sonra beni aradı. ‘Ortalık çok karışık, Vatan Caddesi’nde tanklar var, yol vermiyorlar. Dua et bana.’ dedi. Sonra eve geldi, yemek yemeden dışarı çıktı. İlk önce Eyüp Sultan Hazretleri’ne gidiyor, orayı koruyacakmış. Orada dua ediyor. Beni aradı, nerede olduğumu sordu. Saraçhane’de olduğumu söyledim. ‘Geliyorum baba.’ dedi. Gelme diyecektim, kapattı telefonu. Daha sonra geldi. ‘Niye geldin?’ dedim baba yüreğiyle. Gözlerimin içine bakarak ‘Baba bu iş başka.’ dedi. ‘Büyükler bize dışarı çıkın dediyse, Allah bize belki şehitliği nasip eder.’ dedi. Ortalık karıştı. Kardeşim ateş hattında kalmıştı. Onu kurtarmaya gittim, geri geldim. Çok yoğun bir ateş vardı. Yerde beyaz pantolonlu bir çocuk olduğunu gördüm. Eyvah dedim. Baktım Tolga. Hastaneye gittik ama şehit olmuştu. İstediği olmuştu.”
Öğrencilerimize ta izmirden alkıp geldiklerini için teşekkür eden Ecebalın, “Bu evi müzeye dönüştürmekteki amacımız 15 Temmuz’u unutturmamak oldugunu söyledi. Şehit babası Tarkan Ecebalın Öğrencilerimize son sözü “Vatan sağ olsun.

“70 milyon can evladınız var” 

BURHANDER Başkanımız sayın Salih Güzel bey ise Şehit babası Tarkan Ecebalın’a Kız öğrencilerimizle yaptıgımız bu gezi programının amacının 15 Temmuz hain darbe girişimini unutmamak ve unutturmamak olduğunu belirtti. 
Güzel sözlerine şöyle devam etti “Tarkan amca ve onun gibi şehit ailelerinin kaybettikleri bir evladı var ama kazandıkları 70 milyon can evlatları var. ‘Vatan sağ olsun.’ dedi ama bunu söylemek kolay değil. zira bu söz için bedel vermek gerekir Tarkan bey amcamızda bedelini canından bir parça olan evladıyla verdi. Çok şükürki Şehitlik için canlarını vermeye hazır onurlu bir milletimiz var.” ifadelerini kullandı. Başkanımız salih güzel bey Tarkan amcaya baş sağlıgı dileyip vatan için mücadele ettiği için teşekkur etti. 
Tarkan bey; “sizin gelmeniz bize yeter, Ayaklarınıza sağlık düşünmüşsünüz zahmet etmişsiniz bizleri duydulandırdınız” dedi.

Yeşil; “Milletimiz Osmanlı tokadı attı”
Üresin; “Millet olma bilincini öğrendik”

Etkinliğimizi Anadolu Ajansı tarafından takip edildi Öğrencilerimizden Nurcihan Yeşil A.A. verdiği demeçte; Osmanlı’da tokat atabilmek için yetiştirilen askerlere “delibaş” denildiğini belirterek, 15 Temmuz gecesinde halkın darbeci askerlere Osmanlı tokadı attığını söyledi.
Şehidin evini ziyaret eden öğrencilerimizden Sabriye Üresin ise A.A verdiği röportajda “şehit aileleri ve gazilerle beraber olmak için İstanbul’a geldiklerini vurgulayarak, “Bize hayat dersi verdiler. Gerçek davamızın, gerçek millet olma bilincinin ne olduğunu öğrettiler. Aslında onlara çok borcumuz var. Hem can yönünden hem de manevi olarak borçluyuz. Kabul ederlerse eğer biz onların evlatlarıyız. İman gücü nedir, o gün görmüş olduk. Allah hepsinden razı olsun.” diye konuştu.

Kelimelerin düğümlendiği an 

Şehit Tolga ecebalın babası Tarkan Ecebalın, oğlu için müzeye dönüştürdüğü evi, öğrencilerimize gezdirdiğimiz esnada  öğrencilerimiz duyğu dolu anlar yaşadılar. Tarkan ecebalın oğluyla anılarını ve şehit olma anını anlatırken kızlarımız göz yaşlarına boğuldular. 

Kalemlerin  yazmaktan aciz kaldıgı An
Çıkışta Derneğimizin onursal başkanı olan Muhterem H.Enes Yeşil ustadımız Anı defterine duygularını yazdı. 

Şehit Tolga ecebalın babası Tarkan Ecebalın bizleri ve öğrencilerimizi tek tek kapıda ugurladı.