İrfan Meclisinden Sohbetler 
Burhan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak başlattığımız “İrfan Meclisleri Sohbet Programımızın” ilkini İkçü dekanı Prof. Dr. Saffet KÖSE Hocamız ile gerçekleştirdik.

  Prof. Dr. Saffet KÖSE hocamız ile derneğimizin onursal başkanı Hüseyin Enes YEŞİL , dernek başkanımız Salih GÜZEL ve kız öğrencilerimizin de katıldığı program öncesi yemekte buluşulup hoş sohbet edildi. Dernek faaliyetlerimiz hakkında hocamıza bilgi verildi.

Yatsı namazı akabinde başlayan “İbadet Ruhu”  konulu sohbetle Saffet KÖSE hocamız daha çok abdest ve namaz ibadetinin ruhu üzerinde durdu. Sohbette genel manada abdest alırken insanın azaları ile yaptığı şeyleri hatırlaması gerektiğine dikkat çekerek bu durumlara örnek olarak insan ellerini yıkamaya başladığında düşünmeli o ellerle neler yaptı ne günaha bulaştı?  İşte bunlardan arındırması gerektiğini idrak etmeye çalışmak gerektiğine değindi. Köse, “Ağzımızı yıkıyoruz; düşünmeliyiz ağzımızdan içeri helal lokma mı giriyor ? Bu bizi nasıl etkiliyor ?”  diyerek sohbetine şöyle devam etti:

 

Bu konu ile alakalı olarak da Birgün Sad bin Ebi Vakkas Rasulullah’a gelerek “Dualarım nasıl kabul olur ?” diye soruyor. Hz. Peygamber cevap olarak diyor ki yediğin içtiğin tayyibattan olsun, Allah dualarını kabul eder buyurmuştur. İbadetlerdeki ruhun bu olması gerektiğine değinerek namaz ibadetinin de Mümin için bir yakarış olduğu, Allah ile konuşması olarak ifade ederek Ebu Said el-Hadimi Hazretlerinin “Namazda Huşu Risalesi’nden bir kaç örnekler verip şu sözlerle sohbeti noktaladı. “Amelimiz bizi ne kadar kurtarır bilinmez. Bizi ancak bu anlatıldığı gibi ibadetlerle o yolda olup Allahın merhameti kurtaracaktır.

Sohbet sonrası derneğimizin onursal başkanı Hüseyin Enes YEŞİL Üstadımız tarafından Prof. Dr. Saffet KÖSE hocamıza çiçek ve Kuran-ı Kerim hediye edildi.

Bu güzel bilgileri istifademize sunan Saffet Hocamıza çok teşekkür ederiz. Hocamızın “İbadet Ruhu” konulu sohbetin tamamını YouTube sayfamızdan izleyebilirsiniz.

Dernek Başkanımız Salih Güzel Bey “Cemaatimiz olarak  “İrfan Meclisinden Sohbetler” başlığı ile başlattığımız bu manevi dünyamızı aydınlatacak sohbet zincirini ilk olarak Prof. Dr. Saffet KÖSE hocamız ile başladık. İnşaAllah devamı gelecektir. Programımız kıymetli misafirlerimize verilen ikram ile bitti.

Burhan-Der paylaştı: 6 Mart 2018 Salı