Burhan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak izmirde Bir ilke imza attık. Sultan 2. Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yılı Münasebeti ile  düzenlediğimiz anma programında  Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, hocamızı Ağırladık.

Burhan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (Burhan-Der) olarak 2. Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yıl dönümünde, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi’nde bir anma programı düzenledik. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile düzenlediğimiz  “Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamîd Han” adlı programa, Başbakan Danışmanı Metin Özçeri, Burhan-Der Onursal Başkanımız Muhterem Hüseyin Enes Yeşil Ustadımız, İSTOK Başkanı Cüneyt Dayhan, İSTOK STK başkanları, Karabağlar AK Parti İlçe Başkanı Kazım Erten, Karabağlar AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Abdullah Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programımıza Parti Kongreside Görevli olma nedeni ile Katılanamayan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı İzmir Millet Vekilimiz Sayın Hamza Dağ anma gecesine telgraf göndererek tüm katılımcılara selam ve sevgilerini arz etti. ayrıca yogunlugundan dolayı İzmir Valimiz Sayın Erol Ayyıldız Beyler telgraf göndererek üm katılımcılara selam ve sevgilerini arz etti.

İstiklal Marşı ile başlayan programımız, daha sonra derneğimiz bünyesinde kurmuş oldugumuz Aksaray erkek kuran kursu hafızlarımızdan İbrahim Yılmaz kardeşimizin okudugu Kur’an-ı Kerim tilaveti programımız başlamış oldu. Ayrıca, Abdülhamid Han’ın yazdığı ’Ayrılık’ şiirine özel hazırlanan video dev ekrana yansıtılarak misafirlerimize izlettirildi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Burhan-Der Başkanımız Salih Güzel, ’’Muhterem üstadımız Hüseyin Enes Yeşil hocamız bir sohbetinde şöyle buyurmuştu, ’Nasıl ki; Hollywood film şirketleri filmlerini insanlara tanıtmak, sevdirmek ve seyirci toplamak için 3 boyutlu ve 5 boyutlu filmler çekiyorlar. Bizler de İslamı tanıtmak için, tarihimizi tanıtmak için 3 boyutlu, 5 boyutlu ve hatta 7 boyutlu sunumlar yapmamız lazım’ demişti. İnşallah bu güzelim program onların bir neticesi olur’’ dedi.
Bur-Der Başkanı Salih Güzel’in konuşmasının ardından Bur-Der’in hazırladığı tanıtım videosu konuklara izletildi.

Gecenin ilerleyen dakikalarında ise Manisa Şehzadeler Belediyesi Programımıza Katkısı olan ve gecede sahne alan Manisa Şehzadeler Belediyesi Mehteran takımı marşlarıyla salondaki misafirlerimizi  coşturdu. Dernek Başkanımız Salih Güzel Bey Gecede programımıza Manisadan testek veren manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Ömer Faruk Çelik ayrıca teşekkur etti.

Programa konuşmacı olarak katılan ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, İzmir’de bulunmaktan dolayı memnun olduğunu ve Burhan-Der’in izmirde böyle bir program yapmasından dolayı mennunuyetini ifade etti.

Şimşirgil, konuşmasında ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek’in “Abdülhamit Han’ı anlamak, her şeyi anlamaktır” sözüne değinerek, ’’Bence çok doğru, yüzde yüz doğru bir söz. Fakat inanın arkadaşlar, bugün ’Abdülhamit Han’ı anlamak, her şeyi anlamaktır’ diyen, bunu söyleyen insanların ben çoğunun hala anlamadığını düşünüyorum.

Abdülhamit Han’ın tahta çıktığında perişen bir devlet olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şimşirgil, “Abdülhamid Han denildiğinde 33 yıla değil, 30 yıla bakmak lazım. Abdülhamid Han’ın 30 yıl kendi idaresidir, diğer 3 yılı Abdülhamid Han adına başkalarının idaresidir ve memleketin mahvolmasına giden bir süreçtir. Dolayısıyla Abdülhamid Han tahta çıktığında perişan bir devlet vardı, ama inerken dünyanın 7 devletinden birisi vardı. Abdülhamid’i anlamak bütün düğümleri çözmek demektir. Abdülhamid’i anlamak ön yargıyı kökünden kazımak, dikeyleri yatay hale getirmek demektir. Cennet Mekân Sultan Abdülhamid Han’ı bir nebze olsun anlamaya çalışalım” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Şimşirgil, yaklaşık 3 saat boyunca programa katılan konuklara, Abdülhamid Han’ın kişiliği ve devlet adamlığı hakkında bilgiler verdi. 10 Şubat 1918 yılında vefat eden Sultan 2. Abdülhamid’in siyasi yaşamını, sanata ve sosyal hayata bakış açısını da ele alan Prof. Dr. Şimşirgil, Abdülhamid Han’ın daha önce hiç anlatılmamış yönlerini dinleyicilerine aktardı.

Programımız, Burhan-Der Onursal Başkanımız Muhterem Hüseyin Enes Yeşil Ustadımız, Programa konuşmacı olarak katılan ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgile, Plaket Takdim etti. ayrıca geceye katılan Karabağlar AK Parti İlçe Başkanı Kazım Erten’in, beyde  Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e çiçek verdi.

Fotoğraf Albümü için :

İzmir’de bir ilk!Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamîd Hanı İzmirde büyük bir çoşkuyla kutladık. Cennet Mekân Sultân…

Burhan-Der paylaştı: 12 Şubat 2018 Pazartesi