Salih GÜZEL

Burhan Eğitim Kültür ve
Dayanışma Derneği Başkanı

Burhan-Der imkanları dahilinde toplumumuzda var olan ancak kendilerinden bihaber olduğumuz yardıma muhtaç veya eğitimden yoksun kimselerin ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak amacıyla sayıları gün geçtikçe artan hayırsever vatandaşlarımızın ve gönüllülerin desteği ile sadece ve sadece Allah rızasını gözeten bir sivil toplum örgütü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.   
”Halka hizmet Hakk’a hizmettir” anlayışını benimsemiş olan derneğimiz yoksul ve kimsesiz vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamanın yanında aileler için büyük önem arz eden çocukların eğitim ve öğretimleri için de çalışmalar yürütmektedir.
Bugünün şikâyet edilen gençliği, dünün ihmal edilmiş çocukları Ellerine uzatılan elleri sıkıca saran yoksullar. Ve daha niceleri…
Burhan-Der Eğitime susamış gençlerimize burs, yardıma muhtaç kimselere de maddi kaynak sağlamak amacıyla gelir elde etmek üzere kermesler düzenlemektedir. Toplumsal dayanışma, birlik ve beraberliği arttırma, yardımlaşma olgusunun ön plana çıkmasına yardımcı olan Kermeslerin yanında toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla geziler, konferanslar ve Perşembe Sohbetleri düzenlenmekte, çeşitli toplantılar tertip edilmektedir. Daha düne kadar yapılan Sünnet şölenleri ile de maddi imkânı olmayan ailelerin çocukları da sünnet ettirilmektedir. Her eğitim öğretim yılının başlangıcında yüzlerce öğrenciye defterve kırtasiye malzemeleri okul çantası ve önlük dağıtımıyapılmakta böylece ailelerin üzerindeki yük hafifletilmektedir.
Hayırlara vesile olan insanların sayısını arttırdığı derneğimiz Özellikle ramazan ayı içerisinde yüzlerce kişiye erzak dağıtımı, kurban bayramı zamanında da kurban eti dağıtımı yapmaktadır. Yardım etmek için sıvanan kollar, taptaze duygular ile beraber uzanan eller Her şeyin yegâne sahibi tarafından asla boş çevrilmeyecek mutlaka karşılık bulacaktır.