74058_118915974836842_7211970_nBurhan-Der imkanları dahilinde toplumumuzda var olan ancak kendilerinden bihaber olduğumuz yardıma muhtaç veya eğitimden yoksun kimselerin ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak amacıyla sayıları gün geçtikçe artan hayırsever vatandaşlarımızın ve gönüllülerin desteği ile sadece ve sadece Allah rızasını gözeten bir sivil toplum örgütü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.”Halka hizmet Hakk’a hizmettir” anlayışını benimsemiş olan derneğimiz yoksul ve kimsesiz vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamanın yanında aileler için büyük önem arz eden çocukların eğitim ve öğretimleri için de çalışmalar yürütmektedir.

Bugünün şikâyet edilen gençliği, dünün ihmal edilmiş çocukları Ellerine uzatılan elleri sıkıca saran yoksullar. Ve daha niceleri… Burhan-Der Eğitime susamış gençlerimize burs, yardıma muhtaç kimselere de maddi kaynak sağlamak amacıyla gelir elde etmek üzere kermesler düzenlemektedir. Toplumsal dayanışma, birlik ve beraberliği arttırma, yardımlaşma olgusunun ön plana çıkmasına yardımcı olan Kermeslerin yanında toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla geziler, konferanslar ve Perşembe Sohbetleri düzenlenmekte, çeşitli toplantılar tertip edilmektedir. Daha düne kadar yapılan Sünnet şölenleri ile de maddi imkânı olmayan ailelerin çocukları da sünnet ettirilmektedir.Her eğitim öğretim yılının başlangıcında yüzlerce öğrenciye defterve kırtasiye malzemeleri okul çantası ve önlük dağıtımıyapılmakta böylece ailelerin üzerindeki yük hafifletilmektedir.

Hayırlara vesile olan insanların sayısını arttırdığı derneğimiz Özellikle ramazan ayı içerisinde yüzlerce kişiye erzak dağıtımı, kurban bayramı zamanında da kurban eti dağıtımı yapmaktadır. Yardım etmek için sıvanan kollar, taptaze duygular ile beraber uzanan eller Her şeyin yegâne sahibi tarafından asla boş çevrilmeyecek mutlaka karşılık bulacaktır.

Talebe Bursları ve Barınma Hizmeti

Burhan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği  Kuruldugu (2005) yıldan itibaren bir çok ögrencinin Milli Ve Manevi dolanımlarla yetişmesinde büyük bir rol almıştır. bünyesinde barındırdığı talebelerin ilmen fikren ve ruhen gelişmelerini sağlamakla beraber ahlakî ve millî menfaatler dairesinde talebeler yetiştirmektedir.

Bu hizmetten maksat millî,ahlakî,dinî,tarihî esaslara bağlı kalarak ilmin ve ilmî çalışmalarla beraber tasavvufî ilminde yaygınlaşması ve fertlerin bu esasalara göre şahsiyet kazanmalarıdır.

Zira Günümüzün Ahlaki erozyonuna karşı elimizdeki tek fidan Tasavvuftur.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılı itibariyle  kız öğrencimize barınma hizmeti sağlanmaktadır.100 aşkın Kız öğrencilerimizden 18 si hafızlık eğitimi almaktadır. Ayrıca Burhan-der toplam 25 Üniversite düzeyli ögrencisine burs vermektedir.

siz değerli Hayır sever kardeşlerimizden de maddi ve manevi katkılarını bizlerden asirgemeyecegini ümit ediyoruz .

HESAP SAHİBİ: BURHAN EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
ŞUBE / ŞUBE KODU: İZMİR ŞUBESİ / 03

TL HESAP NO: 3-515599-1
TL IBAN NO: TR32 0020 3000 0051 5599 0000 01

Kermesler ve Yardımlar

• Unutmayın! Kermesimiz her yıl Nisan ayında açılıyor
. İhtiyaç sahiplerine yapılacak hertürlü yardımlar için fon oluşturmak amacıyla her yıl kermesler düzenlenmektedir. Buradan gelen gelirlerle ramazan ayında erzak, kurban bayramında et yardımları yapılmakta; öte yandan talebelerimize burs olarak nakdi yardımlar yapılmaktadır.
• Tüm yardımlar sizlerden gelen bağışlarla sağlanmaktadır. Derneğimize yaıplacak tüm bağışlar makbuz karşılığında olmaktadır.
• Bağışlarınız için;
albark
HESAP SAHİBİ: BURHAN EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
ŞUBE / ŞUBE KODU: İZMİR ŞUBESİ / 03

TL HESAP NO: 3-515599-1
TL IBAN NO: TR32 0020 3000 0051 5599 0000 01

Burhan İlahi ve Sema Ekibi

Folklorik bir gösteriden uzak; tasavvufi manada özüne uygun icra edilen sema gösterileri burhan ilahi grubunun seslendirdiği tasavvuf musikisi eşliğinde gerçekleşmektedir. Önemli gün ve gecelerinize davet edebileceğiniz ekibimizin elde ettiği gelirlerin tamamı talebeler yararına kullanılmaktadır.

Cevher Tiyatro Grubu

 Tiyatro grubumuz şimdiye kadar asrı saadetten izler taşıyan oyunlara imza atmıştır. “Fatih’in Adaleti” ve “Müjdeler Olsun Ya Kab!” (Kab bin Malik (r.a) ve 3 arkadaşının sabır ile imtihanı) adlı oyunları sergileyen ekibin yeni projeleri bulunmaktadır.

Kutlu Dogum Etkinlikleri ve Kültür Senlikleri

“Kim bana bir defa salavat-ı serife okursa Allah Teala ona on salat eder.” hadisi serif”
Her yıl Nisan ayında düzenlemis oldugumuz Kutlu Dogum programlarında siirler, ilahiler, kasideler ve sema ile tiyatro gösterileri yapılmakta ve tanınmış yazar ve araştırmacılar konferans vermek üzere programlarımıza istirak etmektedirler. Münip engin NOYAN Beyfendi’nin “Namazla Dirilenler” adlı konferansıyla baslayan konferans serimiz, D.E.Ü. ilahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. ibrahim EMIROGLU’nun “Mevlana ve Sema”, izmir Anadolu imam Hatip Lisesi Müdürü Arif AYYILDIZ’ın “Resulullah’ın Örnek Ahlakı”, izmir vaizlerinden Necdet iCEL’in “Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed (s.a.v)”, Araştırmacı-Tarihçi Talha UGURLUEL’in “Muhtesem Osmanlı”, Araştırmacı-Yazar Vehbi VAKKAOGLU’nun  “Hz. Muhammed (SAV)’in Örnek Aile Hayatı ve Kardeşlik Hukuku”, D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Veli Öztürk ise, “Hz. Muhammed (SAV)’in Eğitimci Kişiliği” adlı konferaslarla devam etmiştir.

·         “Hepimiz Kardesiz! O halde Gelin Bir Olalım, Birlik Olalım!”
Birlik, beraberlik ve kardeslik duygularını ön plana çıkaran, maddi ve manevi degerlerimizi ayakta tutmaya çalısan bir anlayısla heryıl düzenli olarak Yunus Emre Köyü’nde şenlikler düzenlenmektedir. Senlikler kapsamında egitici sohbetler, siirler, ilahiler esliginde gerceklestirilen sema gösteriler yapılmaktadır. Katılımın yogun oldugu bu etkinliklere tüm halkımız davetlidir.

Tefsir Dersleri (Bahrül Medid)

Rufai Meşayihinden muhterem H.Enes Yeşil (k.s) efendimizin sadra şifâ, gönle huzur ve kalbe inşirah veren sohbetleri istifadenize sunuyoruz.
Takip edilen eser : İBN ACİBE EL-HASENİ hazretlerinin yazmış oldugu “Bahrül Medid” isimli tefsir kitabıdır.

Şifa-i Şerif

Osmanlı medreselerinde asırlarca okutulan Kadı İyaz Efendinin Şifa-i Şerif isimli eserini Muhterem H.Enes Yeşil Hocaefendi’nin sadra şifâ, gönle huzur ve kalbe inşirah veren anlatımı ve şerhini istifadenize sunuyoruz.

Hadis Sohbetleri

El Tac Hadis Kitabı Ezher Üniversitesi âlimlerinden Mansûr Ali Nâsıf tarafından altı yılda (1341-1247/1922-1928) meydana getirilen “et-Tacu’l-câmi” isimli eser, fıkıh bablarına göre Buhârî, Müslim, Ebu Davud, Tirmizî ve Nesâî’ nini kitaplarından seçilmiş hadisleri ihtiva etmektedir. Bu kıymetli eseri Arif Ayyıldız Hocamızın günümz yorumu ve şerhi ile daha da anlaşılır hale getiriyoruz

Tasavvuf Sohbetleri

Yaklasık 15 senedir devam eden sohbetlerimizde simdiye kadar oldugu gibi bugünde ilmi ve fıkhi konularla ilmihal bilgileri ve tasavvufi konular ele alınmaktadır.

web slider

Tasavvufi eserleri geleneksel radyoculuğun ekseninde yorumlayan merakla beklenen programları ile dinleyiciyi adeta büyüleyen Rufai FM, dini konulardaki sohbetlerle de dikkat çekiyor.

Yayın akışına 08.00’de yayınlanan geleneksel radyoculuğun bir geleneği olan radyo tiyatrosu ile başlangıç yapan radyo, 09.00’da tasavvuf müziği ve 10.00’da yayınlanan tasavvuftan damlalar programlarıyla devam etmektedir. Gün içinde hadis sohbetleri, tasavvuf sohbetleri, Kur’an-ı Kerim ve yüce meali gibi programların ardından 23.00’da zikri şerif ve 00.00’daki tasavvuf müziği ile de yayın akışına son vermektedir.

Rufai FM dinleyicilerini büyüleyen hadis sohbetleri programının sunuculuğunu Prof. Dr. Mehmet Emin Ay yaparken ihya şehri programını Dilaver Selvi, tasavvuf sohbetleri programını ise Ömer Tuğrul, İnanç Er sunmaktadır. Dileyen dinleyiciler, istek, dilek ve yorumlarını rufaifm@gmail.com e-posta adresine iletebilirler.

Radyomuzun Web Sitesi İçin Tıklayın: RufaiFM.com